تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور ورودی را می توان از رشته هایی به شمار آورد که در سال های اخیر نظر بسیاری از افرادی که به دنبال تحصیل دندانپزشکی در خارج از ایران هستند را به خود جلب کرده است.

باید عنوان نماییم که هر ساله بیشتر از ۲۰۰۰۰ هزار دانشجوی خارجی از کشورهای مختلف جهان برای ورود به دانشگاه های ترکیه با هم رقابت می کنند. این در حالی است که ظرفیت اعلام شده برای اتباع خارجی در دانشگاه های ترکیه ۴۰۰۰ هزار نفر می باشد. اگر به آمارهایی که وزارت علوم کشور ترکیه اعلام کند نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که سالانه به طور میانگین حدود ۳۰۰۰ ایرانی داوطلب تحصیل در ترکیه هستند که از بین آنها نیز بیشترین آمار درخواست کنندگان مربوط به تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در ترکیه می باشد.

شاید از دلایلی که سبب افزایش متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور بوده است را به وارد زیر به شمار آورد:

 • هزینه های تحصیلی مناسب
 • امکان اخذ بورس تحصیلی
 • مورد تایید بودن دانشگا های ترکیه در دنیا
 • تایید وزارت بهداشت در ایران و به همین دلیل ارزیابی مدارک در داخل ایران
 • نزدیکی به اروپا و ایران
 • امکانات رفاهی مناسب
 • و … .

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور

موسسات آموزش عالی در ترکیه

اغلب دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ترکیه موظف می باشند هر سال سهمیه ای بالغ بر ۴۰۰۰ هزار دانشجوی خارجی را در دانشگاه های ترکیه پذیرش نمایند. لازم به ذکر است که سیستم آموزشی دانشگاه های ترکیه انطباق زیادی با سیستم آموزشی دانشگاه های آمریکا دارد. به مانند آمریکا در ترکیه نیز سیستم آموزشی به صورت ترمی و واحدی می باشد. البته که زبان تحصیل در دانشگاه های ترکیه می تواند با توجه به درخواست شما و نوع دانشگاه متفاوت باشد. مثلا در دانشگاه های ترکیه به زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسه و ترکی تدریس می شود .

شروع ترم تحصیلی پاییز به مانند ایران از مهرماه  یا همان ماه سپتامبر بوده و تا ژانویه نیز ادامه خواهد داشت. این در حالی است که ترم بهاره از ماه فوریه شروع شده و تا ماه ژوءن ادامه دارد. و در ارتباط با ترم تابستانی هم باید بگوییم که در ماه جولای شروع می شود و تا آگوست ادامه خواهد داشت.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور

اعتبار علمی دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه از زمان های بسیار دور تا به حال حاضر از اعتبار علمی بالایی در مجامع بین المللی برخوردار بودند. بسیاری از دانشگاه های ترکیه با دانشگاه های معتبر دنیا مراوده و تفاهم نامه علمی دارند. یعنی دانشجویان به راحتی می توانند به آن دانشگاه ها منتقل گردند. مثلا در برخی از دانشگاه ها بعد از سپری کردن ترم دوم امکان جابه جایی به دانشگاه های آمریکا و اروپا در همان رشته و همان ترم تحصیلی وجود دارد.  به خصوص تحصیل رشته های دندانپزشکی و پزشکی در ترکیه سبب می گردد که افراد موفق به اخذ مدرک کارت طبابت بین المللی گردند. و با اخذ این کارت بعد از اتمام دوره دندانپزشکی به راحتی می توانند در کشورهای دیگر نیز مشغول طبابت گردند. در ارتباط با دانشگاه های خصوصی باید عنوان کنیم که بالای ۵۰ دانشگاه خصوصی در ترکیه وجود دارد.

رشته دندانپزشکی در دانشگاه های ترکیه

یکی از بهترین رشته هایی که متقاضیان تحصیل در ترکیه به دنبال آن هستند رشته دندانپزشکی می باشد. همچنین از طرف دیگر چون دانشگاه های دیگر در سطح دنیا از رتبه های علمی بالایی برخوردار هستند میزان درخواست تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور هر ساله نظر داوطلبان زیادی را به خود جلب کرده است. رشته دندانپزشکی نیز به مانند رشته پزشکی می بایستی در دانشگاه هایی تحصیل گردد که وزارت بهداشت در ایران تایید کند ( البته اگر قصد بازگشت به ایران را داشته باشید) و یا در دیگر نقاط دنیا مورد ارزیابی قرار بگیرند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

برای این که بتوانید نسبت به تحصیل دندانپزشکی در ترکیه اقدام نمایید می بایست در ابتدا از شرایط ورود به رشته دندانپزشکی در دانشگاه های ترکیه مطلع باشید. به خصوص شرایط تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی ترکیه متفاوت می باشد. در زیر سعی شده است به برخی از این شرایط اشاره شود:

 •  شرایط سنی
 • نمرات بالا در ۳ سال آخر دبیرستان
 • نمره بالای ۱۲۰۰ در آزمون SAT ( جهت دانشگاه های دولتی ترکیه )
 • اخذ نمره بالای ۹۷ در آزمون YOS ( جهت دانشگاه های دولتی، خصوصی)
 • آشنایی به زبان انگلیسی و یا ترکی

هزینه های تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بله نسبت هزینه ی تحصیل دندانپزشکی در کشورهای اروپایی و آمریکایی به مراتب ارزانتر و مناسب تر می باشد. گر چه لازم است بدانید که در گروه پزشکی رشته ی دندانپزشکی و در گروه های دیگر رشته معماری از گران ترین رشته ها می باشد. البته که دانشگاه به دانشگاه بسیار متفاوت است . به عنوان مثال هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه از سالیانه ۵۰۰ دلار شروع می گردد که هزینه ی بسیار مناسبی به حساب می آید ولیکن به دلیل رقابت های بسیار بالا امکان قبولی در دانشگاه های دولتی ترکیه در رشته دندانپزشکی بسیار سخت می باشد. یک فرد برای اینکه بتواند در رشته دندانپزشکی دانشگاه های دولتی ترکیه مورد قبول قرار بگیرد باید در آزمون SAT نمره بالای ۱۴۵۰ بگیرد و یا در YOS نمره بالای ۹۸ از ۱۰۰ دریافت کند. به همین دلیل رقابت را در گرفتن پذیرش دندانپزشکی در ترکیه به خصوص در دانشگاه های دولتی ترکیه بالا می برد. البته لازم به ذکر است که دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان به نسبت دانشگاه های دولتی ترک زبان هزینه بالاتری را دربافت می نمایند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه نیز بستگی به شهر و البته خود دانشگاه می تواند بسیار متفاوت باشد. ولیکن به طور میانگین هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه برای هر ترم تحصیلی از ۴۰۰۰ هزار دلار شروع می گردد. البته که امکان اخذ بورس بعد از ترم اول برای دانشجویان ممتاز در دانشگاه های خصوصی امکان پذیر می باشد.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

 • یکی از مهمترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می توان به مورد تایید بودن برخی از دانشگاه های ترکیه توسط وزارت بهداشت و درمان ایران، اشاره کرد. همچنین همان طور که در بالا نیز ذکر گردید فارغ التحصیلات پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به راحتی می توانند اجازه طبابت بین المللی دریافت کنند. در بسیاری از کشورها شما می بایستی برای داشتن اجازه طبابت در آن کشور حتما باید دوره های خاصی را بگذرانید یا برای سال ها کارآموزی نمایید. ولیکن زمانی که شما فارغ التحصیل رشته پزشکی و یا دندانپزشکی ترکیه باشید دیگر نیازی نیست که شما بخواهید دوره بگذرانید و یا کارآموزی داشته باشید.
 • از طرف دیگر هزینه ی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به مراتب پایین تر از دیگر کشورها می باشد. همچنین هزینه ی زندگی در ترکیه نیز بسیار پایین است به خصوص در شهرهای کوچکی به مانند آنکارا متقاضیان می توانند با هزینه های بسیار پایین خانه اجاره کنند. و یا خرج و مخارج روزانه نیز بسیار پایین تر از کشورهای دیگر است.
 • اگر دانشجو ی دندانپزشکی در ترکیه به خصوص در دانشگاه های خصوصی بتواند نمرات بالایی را اخذ کند و جزء دانشجویان ممتاز گروه خود باشد به راحتی می تواند از بورس های تحصیلی دانشگاه محل تحصیل خود استفاده کند. در برخی از دانشگاه ها دانشجویان می توانند تا ۱۰۰٪ هزینه دانشگاه خود را بورس دریافت کنند.
 • دانشگاه های ترکیه از نظر سطح علمی جزء دانشگاه های برتر دنیا محسوب می گردند. و همچنین دانشگاه ها از امکانات آموزشی، رفاهی، آزمایشگاهی و کتابخانه ای بسیار خوبی برخوردار هستند. به خصوص این امکانات برای دانشجویان رشته های دندانپزشکی و پزشکی بسیار مناسب است.
 • امان اسکان در خوابگاه های دانشجویی در ترکیه با هزینه های بسیار پایین و امکانات مناسب وجود دارد. شما در هر نقطعه از شهر که بخواهید می توانید در خوابگاههای  دانشجویی در ترکیه ثبت نام نمایید. اکثر خوابگاههای دانشجویی از نظر جنسیت تفکیک شده اند.
 • هزینه های اقامت در ترکیه بسیار پایین هستند. هزینه خورد و خوارک و پوشاک از ایران بسیار پایین تر است. تنها هزینه ای که از ایران بالاتر است هزینه ی حمل و نقل می باشد. که اگر در ترکیه دانشجو باشید از کارت های تردد ویژه دانشجویان  که هزینه ها را تا ۵۰٪ کاهش می دهد، می توانید استفاده نمایید تا هزینه های شما به حداقل برسد.
 • امکان استفاده از بیمه های درمانی ویژه دانشجویان در ترکیه برای افرادی که درخواست تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را دارند وجود دارد. یعنی با استفاده از این بیمه هزینه های درمانی رایگان می باشد.
 • برای ورود به کشور ترکیه نیازی به اخذ ویزا نیست. تحصیل در ترکیه به نسبت سرمایه گذاری در ترکیه و یا روش های دیگر بسیار راحت تر می باشد.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

طول مدت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را دارید لازم به ذکر است که مدت زمان تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه ۵ سال می باشد. طول مدت تحصیل پزشکی در ترکیه نیز ۶ سال می باشد. هر سال متشکل از ۲ ترم تحصیلی می باشد. که شروع ترک اول یا ترم پاییزه از مهر ماه و ترم دوم از بهمن خواهد بود.

آزمون های ورودی دندانپزشکی در ترکیه

برای ورود به دانشگاه های ترکیه لازم است که متقاضی یا مدرک SAT و یا yos داشته باشد. البته صرف شرکت در این آزمون ها و اخذ نمره متوسط سبب نمی شود که شخص مجوز ورود به دوره دندانپزشکی را اخذ نماید. بلکه به دلیل رقابت های بسیار بالا در بین دانشجویان به خصوص متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و بالاخص دانشگاه های دولتی فرد می بایستی نمرات بسیار بالایی را در این آزمون ها اخذ نماید. در زیر سعی شده است تا به این آزمون ها اشاره گردد.

آزمون SAT

آزمون SAT به زبان انگلیسی برگزار می گردد و شامل سوالاتی از دروس ریاضی و هندسه، درک مطلب و نگارش می باشد.  برای افرادی که در نظر دارند تا در این آزمون در کشور ترکیه شرکت کنند پیشنهاد می گردد قبل از هر چیز نسبت به تقویت زبان خود اقدام نمایند زیرا آن چیزی که در آزمون SAT از همه چیز مهم تر است سطح دانش زبان انگلیسی شما می باشد.

آزمون SAT در ۳ قسمت که از همدیگر مجزا هستند برگزار می گردد. در زیر به این سه بخش به صورت اجمالی نگاه شده است.

بخش ریاضی: 

سوالات بخش ریاضی در آزمون SAT توانایی داوطلب را در حل مسایل ساده و جزیی در آمار و احتمال، تجزیه و تحلیل اطلاعات، هندسه، جبر و … به زبان انگلیسی می سنجد. سوالات به صورت چهارگزینه ای می باشد در دو قسمت ارایه می گردد در بخش اول ۲۰ سوال وجود دارد. که می بایستی در طی ۲۵ دقیقه به آنها پاسخ دهید. البته لازم به ذکر است که برای حل سوالات بخش ریاضی نیازی به محاسبات پیشرفته وجود ندارد و در بسیاری از موارد حتی نیازی به استفاده از ماشین حساب هم احساس نمی شود. در بخش دوم ۳۸ سوال ۴ گزینه ای دیگر هم وجود دارد که متقاضی می بایستی نسبت به پاسخ دادن به سوالات اقدام نماید. البته که در این بخش لازم است تا فرد از ماشین حساب استفاده نماید.

بخش خواندن و نوشتن

بخش خواندن آزمون SAT توانایی داوطلب را در تجزیه و تحلیل متون انگلیسی مورد ارزیابی قرار می دهد. این بخش از ۵۲ سوال تشکیل گردیده است و مدت زمان پاسخ گویی به سوالات در بخش اول خواندن و نوشتن آزمون SAT در حدود ۶۵ دقیق می باشد. داوطلب برای این که هر سوال را پاسخ دهد ۶۰ ثانیه زمان دارد. و در بخش دوم خواندن و نوشتن آزمون SAT داوطلب بایستی به ۴۴ سوال که مربوط به مهارت های نوشتاری و دستور زبان انگلیسی می باشد پاسخ دهد که در این بخش ۲۵ دقیقه زمان خواهد داشت.

در بخش خواندن و نوشتن به طور کلی شما ۱۸۰ دقیقه زمان خواهید داشت. دانش زبان انگلیسی در این میان حرف اول را خواهد زد.

بخش مقاله نویسی

در این بخش از آزمون SAT از داوطلب خواسته می شود تا در مورد موضوع مشخص شده به نوشتن مقاله بپردازد. این مطالب می تواند از موضوعات مختلفی درخواست گردد. موضوعاتی به مانند تاریخ، هنر، فلسفه، علوم و جامعه شناسی و … .

داوطلب در بخش مقاله نویسی آزمون SAT می تواند از ۵۰ دقیقه زبان استفاده نماید. علاوه بر دانش زبان انگلیسی، داشتن اطلاعات عمومی نیز در این بخش می تواند به متقاضی کمک شایانی برساند.

مدت اعتبار مدرک SAT

کسی که در آزمون SAT شرکت می کند باید بداند که مدت اعتبار این آزمون ۵ سال می باشد و بعد از ۵ سال اعتبار آن از بین می رود. البته شما می توانید اگر که نمره مناسبی در این آزمون اخذ نکردید دوباره آزمون دهید و نمره بالای شما در آزمون SAT معتبر خواهد بود.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به طور اخص به نمره بالای آزمون SAT احتیاج خواهد داشت.

آزمون yos

برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه لازم است که شما در آزمون yos شرکت کنید. البته لازم به ذکر است که بر خلاف آزمون SAT که وزن بیشترش را زبان انگلیسی تشکیل می دهد. بیشترین وزن آزمون yos را ریاضی و هندسه تشکیل داده است. این آزمون از سوالات چند گزینه ای تشکیل شده است.

لازم به ذکر است که هر دانشگاهی خود می تواند اقدام به برگزاری آزمون yos نماید. زمان ثبت نام آزمون yos در فروردین ماه بوده و زمان برگزاری آزمون yos می توانید در بازه اردیبهشت تا تیر صورت گیرد.

بخش ریاضیات و هندسه

این بخش شامل ۳۵ سوال می باشد که سوالات مربوط به ریاضی و هندسه را تحت پوشش قرار می دهد. البته که لازمه پاسخ دادن به این سوالات درک درست سوال و پاسخ ها می باشد.

بخش هوش و استعداد تحصیلی

آزمون yos متشکل از ۴۵ سوال هوش و استعداد تحصیلی به صورت چهار گزینه ای می باشد.

در بخش دوم سوالات به زبان ترکی می باشد و برای سنجش مهارت زبان ترکی داوطلبان کاربرد دارد. البته نتایج نمرات این بخش به صورت A,B,C می باشد. البته زمانی داوطلب باید به پاسخ گویی این سوالات اقدام کند که بخواهد به زبان ترکی تحصیل نماید.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در رشته دندانپزشکی ترکیه

اگر به عنوان یک ایرانی قصد تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه را دارید و همچنین بعد از اتمام دوره تحصیلی در نظر دارید به ایران بازگردید به شما پیشنهاد می شود در دانشگاه هایی به ادامه تحصیل بپردازید که مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد در زیر به این دانشگاه ها اشاره شده است.

دانشگاه های دولتی مورد تایید وزارت بهداشت

 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه استانبول ( جراح پاشا)
 • دانشگاه اگه در ازمیر
 • دانشگاه آتاتورک در ارزروم

دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزات بهداشت

 • دانشگاه کوچ در استانبول
 • دانشگاه یدی تپه در استانبول

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *